Casio
Casio Edifice Solar Powered Chronograph EFS-S550DB-1AV EFSS550DB-1AV 100M Men's Watch
SKU: EFS-S550DB-1AV
GTIN: 7611608284407
$254.99
$376
| Brand: | Casio |
| Description: | Features: Stainless Steel Case Stainless Steel Bracelet Solar Movement Sapphire Crystal Black Dial Analog Display Chronograph Function 12/24 Hours Display 1-Second Stopwatch Accuracy: ±20 Seconds Per Month Luminous Hands Date Display Rotating Bezel Solid Case Back Deployment Clasp 100M Water Resistance Approximate Case Diameter: 47mm Approximate Case Thickness: 12mm |
| Regular Price: | $254.99 |
| Item Number: | EFS-S550DB-1AV |
| Condition: | Brand new in box with tags |
| Gender: | Male |
| Case Diameter: | 12mm |
| Water Resistance Depth: | 100M |
| Case Thickness: | |
| Lug Width: | |
| Caliber: | |
| Dial Material: | Sapphire Crystal |
| Display Type: | analog |
| item_weight: | 500 g |
| Movement: | japanese-quartz |
| Description: | Features: Stainless Steel Case Stainless Steel Bracelet Solar Movement Sapphire Crystal Black Dial Analog Display Chronograph Function 12/24 Hours Display 1-Second Stopwatch Accuracy: ±20 Seconds Per Month Luminous Hands Date Display Rotating Bezel Solid Case Back Deployment Clasp 100M Water Resistance Approximate Case Diameter: 47mm Approximate Case Thickness: 12mm |
| Shipping Weight: | 500 g |
| Color: | Black |
| Return Policy: | If not 100% satisfied return watch in 30 days for a full refund or exchange. |
| Satisfaction Guarantee: | Nubo Watches takes customer service very seriously so if you're not satisfied, let us know!. |